Prihlasovací formulár
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
Zabudnuté heslo|Zaregistrovať sa
Telefonická objednávka 0948 167 772
0
Zobraziť kategórie

Ako si doma pripraviť preparát

Späť

Pred samotným pozorovaním objektu pomocou mikroskopu je veľmi dôležitá správna príprava preparátu. Zanedbanie tohto kroku môže mať za následok zníženie kvality, či dokonca úplné znemožnenie pozorovania skúmaného objektu. Správna a najmä dôsledná príprava preparátu je považovaná za jeden z najdôležitejších krokov pre dosiahnutie spokojnosti pri pozorovaní.

Vo všeobecnosti možno preparáty rozdeliť na preparáty dočasné a preparáty trvalé. Dočasné preparáty sú pripravené či už zo živých alebo neživých objektov, napríklad zo štruktúr, ktoré nájdeme bežne v prírode. Médium spájajúce podložné a krycie sklíčko je zväčša voda. Životnosť dočasných preparátov je krátka, ohraničená len na dobu skúmania.

Trvalé preparáty
 sú preparáty s možnosťou využitia počas dlhej doby, i niekoľko rokov. Jednotlivé štruktúry sú zafixované, ofarbené, uzavreté v trvalom médiu. Krycie sklíčko je spájané s podložným pomocou špeciálneho tmelu.

V článku si bližšie rozoberieme jednoduchý postup prípravy dočasného preparátu, ktorý zvládne naozaj každý. Potrebovať budeme podložné a krycie sklíčko, kadičku s vodou, pipetu, pinzetu a samozrejme samotný skúmaný objekt alebo jeho časť (v našom prípade šupka z cibule).

1. V prvom rade je dôležité nachystať si všetky potrebné nástroje a činidlá.

Čistý preparát

2. Podložné a krycie sklíčka je potrebné zbaviť prípadnej mastnoty ich vyčistenímsterilným materiálom, prípadne použitím etanolu či saponátu. Po vyčistení berieme sklíčka do ruky už len za ich hrany, aby sme sa vyhli vzniku odtlačkov na pozorovanej ploche.

3. Do pipety nasajeme vodu. Do stredu vyčisteného podložného sklíčkakvapneme kvapku vody, priemer cca 5 mm.

 

Kvapka vody na preparáte

4. Do kvapky vody umiestnime pomocou pinzety pozorovaný objekt. Zo skúseností možno odporučiť odber viacerých vzoriek z materiálu vzhľadom k možnosti prípadného znehodnotenia vzorky pri príprave preparátu.

 

Objekt vložený do preparátu

5. Krycie sklíčko uchopíme do ruky za jeho hrany. Jednou hranou ho pomaly priložíme ku kvapke vody, ktorá sa automaticky roztečie pozdĺž hrany.  Protiľahlú hranu podoprieme pinzetou a pomaly sklápame krycie sklíčko až kým úplne neprekryje skúmaný objekt. Pri sklápaní krycieho sklíčka dbáme na to, aby sa v médiu, teda vo vode nevytvorili bubliny, ktoré výrazne znehodnocujú kvalitu pozorovania. V prípade veľkého množstva média, ktoré vyteká spod krycieho sklíčka, je možné odstrániť tekutinu priložením filtračného papiera. Naopak, v prípade malého množstva média a vzniku prázdneho miesta medzi sklíčkami, je možné vyplniť prázdny priestor prikvapnutím média k miestu, kde sa voda nachádza.

Krycie sklíčko na podložnom sklíčku

6. Takto pripravený preparát je vhodný na pozorovanie mikroskopom.

Preparát šupky cibule

Príprava takéhoto preparátu Vám zaberie pár minúť. Možnosti pozorovania čohokoľvek pod mikroskopom sú neobmedzené.
 

30.11.2016 18:11:01
Mikroskopy